14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of shiny facets of texture. Post earrings are 7mm in diameter and are held in place by pushback clasps.
Product Details:
| Approximate Weight : | 0.6 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 7.00 mm |
Additional information
| Weight | 0.6 kg |
|---|---|
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Width | 0.27 in |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.27 in |
| Approximate Weight | 0.6 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Crowns
0 out of 5
$157.99
Fit for a princess, these elegant 14k yellow gold post earrings feature sweet, shiny crowns....
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
14k Yellow Gold Puffed Graduated Open Oval Earrings
0 out of 5
$251.99
A fabulously simple pair of elongated hoop style earrings crafted in 14k yellow gold. These...












Reviews
There are no reviews yet.