14k Yellow Gold 18 inch Polished Curb Chain Necklace with Diamonds
0 out of 5
$6,306.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Sparkling diamonds dance among classic polished 14k yellow gold links in this bold, luxurious necklace. Necklace is 18 inches long, 9.5mm wide, and closes with a box clasp. Total weight of diamonds is 1.18ct.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Chain Type : | Curb |
| Clasp : | Box Clasp |
| Width : | 0.37 in |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 1.18 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18” | 27.1 grams |
Additional information
| Weight | 27.1 kg |
|---|---|
| Size | 18 |
| Metal | Yellow Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Prong |
| Width | 0.37 in |
| Mincttw | 1.18 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Curb |
| Clasp | Box Clasp |
| Approximate Weight | 27.1 gram(s) |
Be the first to review “14k Yellow Gold 18 inch Polished Curb Chain Necklace with Diamonds” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k Yellow Gold Bracelet with Textured and Polished Pebble Stations (6.35 mm)
0 out of 5
$490.99
An alluring 7 1/4 inches bracelet is showcasing pebble stations in beautiful polished and textured...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chains
14k Yellow Gold Diamond Cut Round Franco Chain (5.30 mm)
0 out of 5
$3,389.99 – $3,961.99Price range: $3,389.99 through $3,961.99
This diamond cut round franco chain comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Uncategorized
14k Yellow Gold French Cable Link Chain (4.80 mm)
0 out of 5
$8,650.99 – $11,245.99Price range: $8,650.99 through $11,245.99
This french cable link chain comes in 14k yellow gold and has a width of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Chains
14k Yellow Gold Oval Rolo Chain (4.6 mm)
0 out of 5
$1,116.99
This oval rolo chain comes in 14k yellow gold and has a width of 4.6...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Chains
14k Yellow Gold Sparkle Chain (1.50 mm)
0 out of 5
$416.99 – $463.99Price range: $416.99 through $463.99
This sparkle chain comes in 14k yellow gold and has a width of 1.5 millimeters.
Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.