14k White Gold Vintage Style Engraved Diamond Channel Set Wedding Ring Band
0 out of 5
$1,070.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Channel set diamonds gleam in this beautifully engraved 14k white gold ring. Elegant scrollwork bordered with a textured bead detail adorns the sides, giving the ring vintage appeal. If you appreciate the look of antique-inspired jewelry, this ring is a lovely choice.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3.7 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.26 |
| Number Of Diamonds : | 17 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 3.7 mm |
| Mincttw | 0.26 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 17 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Vintage Style Engraved Diamond Channel Set Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k Two Tone Gold Crossover Ring with Textured Leaves(1.50 mm)
0 out of 5
$245.99
Delicate, textured white gold leaves contrast and combine beautifully with this delicate 14k yellow gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Bypass Swirl Diamond Halo Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
The journey of two lives that become one woven into this stunning engagement ring design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Engagement Ring with Diamond Channel Set Band
0 out of 5
$2,500.99
A glittering row of channel set diamonds extends halfway around the band enlivens this slender...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Seven Diamond Wedding Ring Band with Round and Baguette Diamonds
0 out of 5
$1,414.99
Round and baguette diamonds alternate across the front of this expertly crafted 14k white gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Simple Diamond Wedding Ring (1/4 cttw)
0 out of 5
$761.99
A classic diamond ring radiating sophisticated beauty and elegance. Made of fine 14k white gold.Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Unique Infinity Design Diamond Wedding Band (1/10 cttw)
0 out of 5
$692.99
Featuring a bewitching infinity motif with polished border elements, this diamond wedding band is absolutely...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













Reviews
There are no reviews yet.