14k White Gold Two Sided Prong Set Diamond Hoop Earrings (3 1/2 cttw)
0 out of 5
$7,684.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These enchanting hoop style earrings feature a double-sided design and prong set diamonds. Positively beautiful in 14k white gold, these come with hinge locks.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 3.45 |
| Number Of Diamonds : | 24 |
| Number of Round Diamonds : | 24 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | White Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Setting Type | Prong|Prongs |
| Width | 0.87 in |
| Mincttw | 3.45 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 24 (Diamond) |
| Number of Round Diamonds | 24 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 0.87 in |
Be the first to review “14k White Gold Two Sided Prong Set Diamond Hoop Earrings (3 1/2 cttw)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
14k Yellow Gold Twisted Cable Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$569.99
These large cable hoop earrings feature an oval silhouette and a bright finish. The popular...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....














Reviews
There are no reviews yet.