14k White Gold Textured Teardrop Motif Post Earrings
0 out of 5
$326.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Beautiful modern texture combines with classic teardrop shapes to form these versatile and dramatic 14k white gold earrings. Post earrings are held in place by pushback clasps.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2 grams |
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Push Back |
| Length : | 44.50 mm |
| Width : | 19.00 mm |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Width | 0.75 in |
| Backing | Push Back |
| Length | 1.75 in |
| Approximate Weight | 2 gram(s) |
Be the first to review “14k White Gold Textured Teardrop Motif Post Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...











Reviews
There are no reviews yet.