14K White Gold Square Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$352.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A timeless, architecture-inspired square faceted surface adorns these beautiful 14K white gold “huggie” hoop earrings. Hinged earrings measure 12.2×11.4mm.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.9 grams |
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Length : | 12.20 mm |
| Width : | 11.40 mm |
Additional information
| Weight | 1.9 kg |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy&44;Hoops |
| Width | 0.44 in |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 0.48 in |
| Approximate Weight | 1.9 gram(s) |
Be the first to review “14K White Gold Square Motif Faceted Huggie Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...










Reviews
There are no reviews yet.