14k White Gold Solitaire Cathedral Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Elegant simplicity is the essence of this classic cathedral solitaire engagement ring. The solid silhouette is enhanced by the sparkling 1/2 carat round cut diamond.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.8 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Shape : | round-shape |
| Type : | white-diamond |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Solitaire |
| Setting Type | Six Prong |
| Width | 2.8 mm |
| Mincttw | 0.50 (Center Diamond) |
| Number Of Diamonds | 1 (Center Diamond) |
| Shape | Round (Center Diamond) |
| Average Color | I (Center Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Center Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Solitaire Cathedral Engagement Ring” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Bypass Swirl Diamond Halo Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
The journey of two lives that become one woven into this stunning engagement ring design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Classic Pave Diamond Band Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Dazzling pave diamonds enliven the band of this classic engagement ring. Set 3/4 of the...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Graduated Single Row Diamond Engagement Ring (1 1/3 cttw)
0 out of 5
$4,620.99
Utterly enchanting, this round prong set diamond ring showcases bead set single row shank of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Antique Style Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$4,470.99
Showcasing an intricately designed shank with pave set stones and flourishes, this antique set...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Solitaire Two Stone Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$2,350.99
This two stone side by side diamond ring is perfect to symbolize your special union...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


















Reviews
There are no reviews yet.