14k White Gold Slim Profile Diamond Micro Prong Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$790.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Rounded and smooth, a series of shared prongs securely embraces a glittering row of diamonds in this expertly crafted 14k white gold wedding ring. The slim design imparts understated elegance while the diamonds provide plenty of sparkles. The diamonds are set half way around in highly polished white gold.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.0 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.19 |
| Number Of Diamonds : | 19 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.0 mm |
| Mincttw | 0.19 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 19 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Slim Profile Diamond Micro Prong Diamond Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Design Round Diamond Wedding Band (1/4 cttw)
0 out of 5
$846.99
Showcasing a sophisticated style, this diamond wedding band features a modern curved shank design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Diamond Engagement Ring With Single Row Band (1 3/4 cttw)
0 out of 5
$8,182.99
The scallop set single row shank highlights the elegance of the round diamond of this...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Vintage Style Engraved Diamond Channel Set Wedding Ring Band
0 out of 5
$1,070.99
Channel set diamonds gleam in this beautifully engraved 14k white gold ring. Elegant scrollwork bordered...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wedding Band with Pave Set Diamonds and Prong Set Diamonds
0 out of 5
$710.99
A combination of paving and prong settings enlivens this sparkling 14k white gold diamond wedding...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Solitaire Two Stone Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$2,350.99
This two stone side by side diamond ring is perfect to symbolize your special union...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page














Reviews
There are no reviews yet.