14k White Gold Slim Profile Diamond Channel Set Wedding Ring Band
0 out of 5
$840.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Understated and elegant, this 14k white gold ring glistens with channel set diamonds and highly polished gold. Expertly crafted with a sleek and tailored look, this sparkling ring is a true classic. The channel set diamonds continue half way around the band.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 0.08 in |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.21 |
| Number Of Diamonds : | 21 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 0.08 in |
| Mincttw | 0.21 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 21 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Slim Profile Diamond Channel Set Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Classic Pave Diamond Band Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Dazzling pave diamonds enliven the band of this classic engagement ring. Set 3/4 of the...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Diamond Pave Cathedral Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Our classic cathedral engagement ring gets encrusted with glittering pave set diamonds surrounded with milgrain...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Antique Style Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$4,470.99
Showcasing an intricately designed shank with pave set stones and flourishes, this antique set...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Spiral Design Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$3,712.99
Positively alluring, this round cut diamond engagement ring features an exquisitely designed spiral style...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Single Row Prong Set Diamond Engagement Ring (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$4,926.99
Wonderfully charming in 14k white gold, this round prong set diamond ring showcases a single...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

















Reviews
There are no reviews yet.