14k White Gold Slender Channel Set Diamond Wedding Ring Band Set 1/2 Around
0 out of 5
$790.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This slim profile of this classic channel set diamond ring brings sleek elegance and sophisticated appeal. Set in gleaming 14k white gold, twenty-three brilliant diamonds delight the eye while the high polish provides a lustrous sheen.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.3 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.17 |
| Number Of Diamonds : | 23 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.3 mm |
| Mincttw | 0.17 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 23 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Slender Channel Set Diamond Wedding Ring Band Set 1/2 Around” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k Two Tone Gold Crossover Ring with Textured Leaves(1.50 mm)
0 out of 5
$245.99
Delicate, textured white gold leaves contrast and combine beautifully with this delicate 14k yellow gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Diamond Micro Prong Cathedral Engagement Ring
0 out of 5
$3,258.99
Glittering diamonds enliven the band of this elegant engagement ring. Expertly set with micro prongs,...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Diamond Pave Cathedral Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Our classic cathedral engagement ring gets encrusted with glittering pave set diamonds surrounded with milgrain...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Halo Diamond Engagement Ring With Double Row Band (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
A classic diamond engagement ring featuring a 1 carat round cut center with a halo...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Cathedral Diamond Engagement Ring (1 1/2 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
Positively charming in fine 14k white gold, this round diamond ring features bead set band...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Spiral Design Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$3,712.99
Positively alluring, this round cut diamond engagement ring features an exquisitely designed spiral style...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wedding Band with Pave Set Diamonds and Prong Set Diamonds
0 out of 5
$710.99
A combination of paving and prong settings enlivens this sparkling 14k white gold diamond wedding...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


















Reviews
There are no reviews yet.