14k White Gold Shared Prong Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$1,870.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Bold and glamorous, this shared prong diamond wedding ring has a strong profile that commands attention. Expertly crafted in 14k white gold, the settings give the appearance of a scalloped edge when viewed from the side.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3.1 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.70 |
| Number Of Diamonds : | 14 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 3.1 mm |
| Mincttw | 0.70 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 14 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Shared Prong Diamond Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Antique Style Diamond Wedding Ring (1/3 cttw)
0 out of 5
$1,069.99
A magnificent antique style diamond wedding band featuring bead border detailing and a curved style....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Diamond Pave Cathedral Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Our classic cathedral engagement ring gets encrusted with glittering pave set diamonds surrounded with milgrain...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Micro-pave Flat Sided Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$860.99
Expertly crafted in 14k white gold, this diamond wedding band features a glittering row...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Open Style Dual Band Ring with Diamonds (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Delightfully crafted with a dual-band design and parallel bar section, this diamond ring is...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Seven Diamond Wedding Ring Band with Round and Baguette Diamonds
0 out of 5
$1,414.99
Round and baguette diamonds alternate across the front of this expertly crafted 14k white gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Single Row Prong Set Diamond Engagement Ring (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$4,926.99
Wonderfully charming in 14k white gold, this round prong set diamond ring showcases a single...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Triple Row Pave Diamond Engagement Ring
0 out of 5
$3,486.99
Three rows of glittering pave diamonds enliven the generous band of this impressive 14k white...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Solitaire Two Stone Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$2,350.99
This two stone side by side diamond ring is perfect to symbolize your special union...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.