14k White Gold Seven Diamond Wedding Ring Band with Round and Baguette Diamonds
0 out of 5
$1,414.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Round and baguette diamonds alternate across the front of this expertly crafted 14k white gold wedding ring, creating a beautiful balance between sparkle and flash. The brilliant round diamonds display a pleasing scintillation while the baguettes reflect white light back to the eye. Prong settings keep the diamonds secure.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.25 mm |
| Average Clarity : | VS2-SI1 |
| Average Color : | H-I |
| Average Cut : | very-good-cut |
| Min ct. tw. : | 0.3 |
| Number Of Diamonds : | 3 |
| Type : | white-diamond |
| Average Clarity : | SI1-SI2 |
| Average Color : | H-I |
| Average Cut : | very-good-cut |
| Min ct. tw. : | 0.16 |
| Number Of Diamonds : | 4 |
| Type : | white-diamond |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 4 | 3.6 grams |
| 4.5 | 3.6 grams |
| 5 | 3.6 grams |
| 5.5 | 3.6 grams |
| 6 | 3.6 grams |
| 6.5 | 3.6 grams |
| 7 | 3.6 grams |
| 7.5 | 3.6 grams |
| 8 | 3.6 grams |
| 8.5 | 3.6 grams |
| 9 | 3.6 grams |
Additional information
| Weight | 3.6 kg |
|---|---|
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.25 mm |
| Mincttw | 0.3 (Baguette Diamond)|0.16 (Round Diamond) |
| Number Of Diamonds | 3 (Baguette Diamond)|4 (Round Diamond) |
| Average Color | H (Baguette Diamond)|H (Round Diamond) |
| Average Clarity | VS2 (Baguette Diamond)|SI1 (Round Diamond) |
| Average Cut | Very Good (Baguette Diamond)|Very Good (Round Diamond) |
| Approximate Weight | 3.6 gram(s) |
Be the first to review “14k White Gold Seven Diamond Wedding Ring Band with Round and Baguette Diamonds” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k Two Tone Gold Crossover Ring with Textured Leaves(1.50 mm)
0 out of 5
$245.99
Delicate, textured white gold leaves contrast and combine beautifully with this delicate 14k yellow gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Design Round Diamond Wedding Band (1/4 cttw)
0 out of 5
$846.99
Showcasing a sophisticated style, this diamond wedding band features a modern curved shank design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Graduated Single Row Diamond Engagement Ring (1 1/3 cttw)
0 out of 5
$4,620.99
Utterly enchanting, this round prong set diamond ring showcases bead set single row shank of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Halo Diamond Engagement Ring With Double Row Band (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
A classic diamond engagement ring featuring a 1 carat round cut center with a halo...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Simple Diamond Wedding Ring (1/4 cttw)
0 out of 5
$761.99
A classic diamond ring radiating sophisticated beauty and elegance. Made of fine 14k white gold.Product...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Vintage Style Engraved Diamond Channel Set Wedding Ring Band
0 out of 5
$1,070.99
Channel set diamonds gleam in this beautifully engraved 14k white gold ring. Elegant scrollwork bordered...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













Reviews
There are no reviews yet.