14k White Gold Raised Shared Prong Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$710.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A glittering row of shared prong set diamonds brings dynamic sparkle to this expertly crafted 14k white gold wedding band. The ring features diamonds set 1/3 of the way across the band, bringing scintillation and light to the classic style.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 1.5 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.18 |
| Number Of Diamonds : | 12 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 1.5 mm |
| Mincttw | 0.18 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 12 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Raised Shared Prong Diamond Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Design Round Diamond Wedding Band (1/4 cttw)
0 out of 5
$846.99
Showcasing a sophisticated style, this diamond wedding band features a modern curved shank design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Halo Diamond Engagement Ring With Double Row Band (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
A classic diamond engagement ring featuring a 1 carat round cut center with a halo...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Open Style Dual Band Ring with Diamonds (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Delightfully crafted with a dual-band design and parallel bar section, this diamond ring is...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Spiral Design Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$3,712.99
Positively alluring, this round cut diamond engagement ring features an exquisitely designed spiral style...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wedding Band with Pave Set Diamonds and Prong Set Diamonds
0 out of 5
$710.99
A combination of paving and prong settings enlivens this sparkling 14k white gold diamond wedding...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Solitaire Two Stone Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$2,350.99
This two stone side by side diamond ring is perfect to symbolize your special union...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Swirl Design Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Showcasing, Baroque-like aesthetics this ring boasts of intricate flourishes with brilliant diamonds. Crafted in 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

















Reviews
There are no reviews yet.