14k White Gold Polished Rectangular Post Earrings
0 out of 5
$157.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Shiny rectangles, slightly askew, add geometric interest and sophistication to elegant 14k white gold post earrings. Post earrings are held in place by pushback clasps.
Product Details:
| Approximate Weight : | 0.9 grams |
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Push Back |
| Length : | 9.65 mm |
| Width : | 6.35 mm |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Width | 0.25 in |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.38 in |
| Approximate Weight | 0.9 gram(s) |
Be the first to review “14k White Gold Polished Rectangular Post Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two Tone Gold Earrings in Fancy Double Twist Style
0 out of 5
$365.99
Featuring two polished twisted and entwined hoops crafted in 14k white and yellow gold these...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...










Reviews
There are no reviews yet.