14k White Gold Polished Hoop Earrings (3x40mm)
0 out of 5
$465.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These timeless hoop earrings crafted in 14k white gold and measure 40 millimeters in diameter, featuring a snap lock backing.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2.9 grams |
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Diameter : | 40.00 mm |
| Width : | 3.00 mm |
Additional information
| Weight | 2.9 kg |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.12 in |
| Backing | Snap Lock |
| Diameter | 1.57 in |
| Length | 1.57 in |
| Approximate Weight | 2.9 gram(s) |
Be the first to review “14k White Gold Polished Hoop Earrings (3x40mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....










Reviews
There are no reviews yet.