14k White Gold Polished Hoop Earrings (1.5x45mm)
0 out of 5
$330.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These timeless hoop earrings crafted in 14k white gold and measure 45 millimeters in diameter, featuring a snap lock backing.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2.1 grams |
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Diameter : | 45.00 mm |
| Width : | 1.50 mm |
Additional information
| Weight | 2.1 kg |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.06 in |
| Backing | Snap Lock |
| Diameter | 1.77 in |
| Length | 1.77 in |
| Approximate Weight | 2.1 gram(s) |
Be the first to review “14k White Gold Polished Hoop Earrings (1.5x45mm)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....











Reviews
There are no reviews yet.