14k White Gold Pave Diamond Wedding Ring Band Set 1/2 Around
0 out of 5
$960.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Expertly crafted in 14k white gold; this diamond wedding band features a glittering row of pave diamonds that extends halfway around the band. Bordered by slim lines of highly polished white gold, the look is tailored and streamlined with understated elegance.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.4 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.24 |
| Number Of Diamonds : | 16 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.4 mm |
| Mincttw | 0.24 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 16 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Pave Diamond Wedding Ring Band Set 1/2 Around” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Engagement Ring with Diamond Channel Set Band
0 out of 5
$2,500.99
A glittering row of channel set diamonds extends halfway around the band enlivens this slender...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Halo Diamond Engagement Ring With Double Row Band (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
A classic diamond engagement ring featuring a 1 carat round cut center with a halo...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Open Style Dual Band Ring with Diamonds (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Delightfully crafted with a dual-band design and parallel bar section, this diamond ring is...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Single Row Prong Set Diamond Engagement Ring (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$4,926.99
Wonderfully charming in 14k white gold, this round prong set diamond ring showcases a single...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Triple Row Pave Diamond Engagement Ring
0 out of 5
$3,486.99
Three rows of glittering pave diamonds enliven the generous band of this impressive 14k white...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Vintage Style Engraved Diamond Channel Set Wedding Ring Band
0 out of 5
$1,070.99
Channel set diamonds gleam in this beautifully engraved 14k white gold ring. Elegant scrollwork bordered...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.