14k White Gold Pave Diamond Wedding Ring Band Set 1/2 Around
0 out of 5
$950.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The generous width of the band and the depth of the settings give this bold pave diamond ring a distinct personality. Expertly crafted in 14k white gold, the pave set diamonds extend halfway across the band, making this ring suitable for those with an active lifestyle.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.0 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.25 |
| Number Of Diamonds : | 25 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.0 mm |
| Mincttw | 0.25 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 25 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Pave Diamond Wedding Ring Band Set 1/2 Around” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k Two Tone Gold Crossover Ring with Textured Leaves(1.50 mm)
0 out of 5
$245.99
Delicate, textured white gold leaves contrast and combine beautifully with this delicate 14k yellow gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Classic Pave Diamond Band Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Dazzling pave diamonds enliven the band of this classic engagement ring. Set 3/4 of the...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Antique Style Diamond Wedding Ring (1/3 cttw)
0 out of 5
$1,069.99
A magnificent antique style diamond wedding band featuring bead border detailing and a curved style....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Triple Row Pave Diamond Engagement Ring
0 out of 5
$3,486.99
Three rows of glittering pave diamonds enliven the generous band of this impressive 14k white...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wedding Band with Pave Set Diamonds and Prong Set Diamonds
0 out of 5
$710.99
A combination of paving and prong settings enlivens this sparkling 14k white gold diamond wedding...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Swirl Design Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Showcasing, Baroque-like aesthetics this ring boasts of intricate flourishes with brilliant diamonds. Crafted in 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.