14k White Gold Pave Diamond Milgrain Wedding Ring Band Set 1/2 Around
0 out of 5
$990.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Meticulously set with intricate details, this beautifully crafted ring features a row of pave diamonds bordered by delicate milgrain edges. The milgrain texture brings vintage appeal to the classic diamond ring design. Expertly crafted in 14k white gold, this band embodies romantic elegance to last a lifetime.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.5 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.23 |
| Number Of Diamonds : | 23 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.5 mm |
| Mincttw | 0.23 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 23 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Pave Diamond Milgrain Wedding Ring Band Set 1/2 Around” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k Two Tone Gold Crossover Ring with Textured Leaves(1.50 mm)
0 out of 5
$245.99
Delicate, textured white gold leaves contrast and combine beautifully with this delicate 14k yellow gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Bypass Swirl Diamond Halo Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
The journey of two lives that become one woven into this stunning engagement ring design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Spiral Design Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$3,712.99
Positively alluring, this round cut diamond engagement ring features an exquisitely designed spiral style...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Single Row Prong Set Diamond Engagement Ring (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$4,926.99
Wonderfully charming in 14k white gold, this round prong set diamond ring showcases a single...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Swirl Design Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Showcasing, Baroque-like aesthetics this ring boasts of intricate flourishes with brilliant diamonds. Crafted in 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

















Reviews
There are no reviews yet.