14k White Gold Micro-pave Flat Sided Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$860.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Expertly crafted in 14k white gold, this diamond wedding band features a glittering row of pave diamonds that extends halfway around the band. Bordered by slim lines of highly polished white gold, the look is tailored and streamlined with understated elegance.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.3 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.17 |
| Number Of Diamonds : | 17 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.3 mm |
| Mincttw | 0.17 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 17 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Micro-pave Flat Sided Diamond Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Design Round Diamond Wedding Band (1/4 cttw)
0 out of 5
$846.99
Showcasing a sophisticated style, this diamond wedding band features a modern curved shank design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Antique Style Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$4,470.99
Showcasing an intricately designed shank with pave set stones and flourishes, this antique set...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Triple Row Pave Diamond Engagement Ring
0 out of 5
$3,486.99
Three rows of glittering pave diamonds enliven the generous band of this impressive 14k white...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Unique Infinity Design Diamond Wedding Band (1/10 cttw)
0 out of 5
$692.99
Featuring a bewitching infinity motif with polished border elements, this diamond wedding band is absolutely...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Swirl Design Diamond Ring in 14k White Gold (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Showcasing, Baroque-like aesthetics this ring boasts of intricate flourishes with brilliant diamonds. Crafted in 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page














Reviews
There are no reviews yet.