14k White Gold Long Polished Teardrop Dangling Earrings
0 out of 5
$242.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A sleek and minimalist pair of 14k white gold earrings showcasing elongated puffed teardrop elements. Amazingly gorgeous, these come with french wire backings.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.2 grams |
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | French Wire |
| Length : | 38.00 mm |
| Width : | 6.35 mm |
Additional information
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Dangling&44;Fancy |
| Width | 0.25 in |
| Backing | French Wire |
| Length | 1.50 in |
| Approximate Weight | 1.2 gram(s) |
Be the first to review “14k White Gold Long Polished Teardrop Dangling Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
These sweet and sophisticated 14K rose gold "huggie" hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted...
Earrings
14k White Gold Diamond Cut Hoop Earrings(2x30mm)
0 out of 5
$220.99
These timeless diamond cut hoop earrings are crafted in 14k white gold, featuring a...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Graduated Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$134.99
This pair of 14k yellow gold hoop earrings exudes fine elegance with its graduated oval...
Earrings
14k Yellow Gold Paperclip Link Stud Earrings
0 out of 5
$138.99
These elegant 14k yellow gold earrings feature a stylish variation of a modern paperclip chain...
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...










Reviews
There are no reviews yet.