14k White Gold Fancy U Setting Shared Prong Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$800.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A dozen brilliant diamonds delight the eye and enliven the feminine design of this dynamic wedding ring. Expertly crafted in 14k white gold, the ring features secure shared prong settings that culminate in a graceful scallop underneath. The diamonds are set across the front of the band, delighting the eye and capturing attention.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.0 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.24 |
| Number Of Diamonds : | 12 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 2.0 mm |
| Mincttw | 0.24 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 12 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Fancy U Setting Shared Prong Diamond Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Engagement Ring with Diamond Channel Set Band
0 out of 5
$2,500.99
A glittering row of channel set diamonds extends halfway around the band enlivens this slender...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Open Style Dual Band Ring with Diamonds (1/2 cttw)
0 out of 5
$1,530.99
Delightfully crafted with a dual-band design and parallel bar section, this diamond ring is...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Seven Diamond Wedding Ring Band with Round and Baguette Diamonds
0 out of 5
$1,414.99
Round and baguette diamonds alternate across the front of this expertly crafted 14k white gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Triple Row Pave Diamond Engagement Ring
0 out of 5
$3,486.99
Three rows of glittering pave diamonds enliven the generous band of this impressive 14k white...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wedding Band with Pave Set Diamonds and Prong Set Diamonds
0 out of 5
$710.99
A combination of paving and prong settings enlivens this sparkling 14k white gold diamond wedding...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wide Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
The mirror finish of this expertly crafted solitaire engagement ring highlights the center diamond. Replete...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.