14k White Gold Engraved Fishtail V Pave Diamond Wedding Ring Band
0 out of 5
$750.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
For those who enjoy the appeal of vintage charm, this diamond wedding ring features a classic engraving technique certain to delight the eye. Pave diamonds are expertly set in gleaming 14k white gold, while an engraved V shape brings a romantic touch. When viewed from the side, the fishtail pave technique appears as a subtle row of hearts.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 1.7 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.18 |
| Number Of Diamonds : | 18 |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Diamond Accent |
| Width | 1.7 mm |
| Mincttw | 0.18 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 18 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Engraved Fishtail V Pave Diamond Wedding Ring Band” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Classic Pave Diamond Band Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Dazzling pave diamonds enliven the band of this classic engagement ring. Set 3/4 of the...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Curved Design Round Diamond Wedding Band (1/4 cttw)
0 out of 5
$846.99
Showcasing a sophisticated style, this diamond wedding band features a modern curved shank design....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Diamond Pave Cathedral Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Our classic cathedral engagement ring gets encrusted with glittering pave set diamonds surrounded with milgrain...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Graduated Single Row Diamond Engagement Ring (1 1/3 cttw)
0 out of 5
$4,620.99
Utterly enchanting, this round prong set diamond ring showcases bead set single row shank of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Cathedral Diamond Engagement Ring (1 1/2 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
Positively charming in fine 14k white gold, this round diamond ring features bead set band...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Diamond Spiral Design Engagement Ring (1 1/8 cttw)
0 out of 5
$3,712.99
Positively alluring, this round cut diamond engagement ring features an exquisitely designed spiral style...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wedding Band with Pave Set Diamonds and Prong Set Diamonds
0 out of 5
$710.99
A combination of paving and prong settings enlivens this sparkling 14k white gold diamond wedding...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings, Rings, Silver
18k Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz and Diamond Popcorn Ring
0 out of 5
$275.99
Exquisite popcorn inspired border showcases the divine beauty of the cushion sky blue topaz and.05...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page















Reviews
There are no reviews yet.