14k White Gold Diamond Studded Circle Pendant with Cut-out (1/3 cttw)
0 out of 5
$1,013.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A beautiful diamond embellished circular pendant with a diamond-like cut-out detailing. Made of 14k white gold, this hangs from a 16 inches cable chain and secured with a lobster lock.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Length : | 1/3 cttw |
| Width : | 1/3 cttw |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.30 |
| Number Of Diamonds : | 32 |
| Setting Type : | Pave |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 16 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Setting Type | Pave |
| Width | 0.60 in |
| Mincttw | 0.30 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 32 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Length | 0.60 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
Be the first to review “14k White Gold Diamond Studded Circle Pendant with Cut-out (1/3 cttw)” Cancel reply
Related Products
Necklaces
14k Two Tone Gold Love Necklace
0 out of 5
$405.99
This necklace's message of "love" joins the classic beauty of yellow 14k yellow gold with...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Paperclip Chain Necklace with Diamond Link
0 out of 5
$1,589.99
This stunning and bold 14k yellow gold paperclip chain features one focal link covered with...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
4.0mm 14k Two Tone Gold Reversible Omega Necklace
0 out of 5
$2,252.99 – $2,442.99Price range: $2,252.99 through $2,442.99
This reversible omega necklace is crafted in glistening 14k two-tone gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Choker Necklace with Hammered Beads in 14k Yellow Gold
0 out of 5
$565.99
Round gold beads with diamond-cut hammered texture dance along the length of this playful choker...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Round Pendant with Split Bail and Diamond Halo in 14k White Gold (3/4 cttw)
0 out of 5
$2,453.99
Uniquely enthralling, this diamond halo round shape pendant showcases a split bail design. Designed...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Sterling Silver Classic Omega Chain Necklace (3.0mm)
0 out of 5
$88.99
The sophisticated omega design highlights the sleek beauty of this sterling silver necklace. Available in...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Sterling Silver Gunmetal Finish Byzantine Chain Necklace
0 out of 5
$388.99
Majestic sterling silver Byzantine chain achieves bold shine and shadow with the addition of a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Sterling Silver Rhodium Plated Rolo Chain Necklace with a Heart Toggle Charm
0 out of 5
$165.99 – $181.99Price range: $165.99 through $181.99
Cute heart motif charm is hanging from the toggle lock accents the adorable style of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page



















Reviews
There are no reviews yet.