14k White Gold Diamond Hoop Double Sided Three Row Earrings (2 cttw)
0 out of 5
$4,607.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Featuring a delicately charming twist to the classic hoop style earrings, these beauties showcase two sides and three rows of round diamonds. Made of 14k white gold, these are secured with hinge locks.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 1.95 |
| Number Of Diamonds : | 400 |
| Number of Round Diamonds : | 400 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Metal | White Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Setting Type | Prong|Prongs |
| Mincttw | 1.95 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 400 (Diamond) |
| Number of Round Diamonds | 400 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 1.50 in |
Be the first to review “14k White Gold Diamond Hoop Double Sided Three Row Earrings (2 cttw)” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two Tone Gold Double Round Hoops
0 out of 5
$333.99
These Two-tone Double Round hoop earrings are the perfect unique & stylish design. These will...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (4x30 mm)
0 out of 5
$567.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 30 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...















Reviews
There are no reviews yet.