14k White Gold Diamond Cut-out Flower Pendant (1/3 cttw)
0 out of 5
$1,030.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
Featuring a flower-like design with cut-out detailing, this diamond pendant comes with a 16 inches cable chain. Made of 14k white gold and secured with a lobster lock.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Length : | 1/3 cttw |
| Width : | 1/3 cttw |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.30 |
| Number Of Diamonds : | 32 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Size | 16 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Setting Type | Prong |
| Width | 0.90 in |
| Mincttw | 0.30 (Diamond) |
| Number Of Diamonds | 32 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I1 (Diamond) |
| Length | 0.90 in |
| Chain Type | Cable |
| Clasp | Lobster Clasp |
Be the first to review “14k White Gold Diamond Cut-out Flower Pendant (1/3 cttw)” Cancel reply
Related Products
Necklaces
14k Yellow Gold Brick Omega Necklace
0 out of 5
$2,662.99 – $3,112.99Price range: $2,662.99 through $3,112.99
This Brick Omega necklace is beautifully crafted in 14k yellow gold with a high polish...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14K Yellow Gold Cancer Necklace
0 out of 5
$297.99
This Cancer necklace is beautifully crafted in 14k yellow gold with a high polish finish...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14K Yellow Gold Necklace with Compass
0 out of 5
$246.99
Always find your way when you wear this wonderful 14K yellow gold bracelet with a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Necklace with Polished and Textured Pebble Stations
0 out of 5
$852.99
Delicate pebble motif stations in alternate polished and textured detailing highlight the exquisite style of...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
14k Yellow Gold Paperclip Chain Necklace with Heart Carabiner Clasp
0 out of 5
$688.99
Heartfelt and stunning, this gorgeous 14k yellow gold paperclip chain necklace features a unique carabiner-style...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
18k Yellow Gold and Sterling Silver Popcorn Style Necklace with Pearl Accents
0 out of 5
$453.99
Featuring a lariat pendant with pearl ends and caps with stunning cable inspired 18k yellow...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
4.0mm 14k Two Tone Gold Reversible Omega Necklace
0 out of 5
$2,252.99 – $2,442.99Price range: $2,252.99 through $2,442.99
This reversible omega necklace is crafted in glistening 14k two-tone gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Necklaces
Choker Necklace with Hammered Beads in 14k Yellow Gold
0 out of 5
$565.99
Round gold beads with diamond-cut hammered texture dance along the length of this playful choker...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


















Reviews
There are no reviews yet.