14k White Gold Classic Wide Band Cathedral Solitaire Engagement Ring
0 out of 5
$2,350.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
The generous width of this classic solitaire engagement ring makes an impactful statement. Expertly crafted in 14k white gold and polished to a bright mirror finish, the center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3.2 mm |
| Clarity : | SI2-I1 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Shape : | round-shape |
| Type : | white-diamond |
Additional information
| Size | 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9 |
|---|---|
| Metal | White Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Solitaire |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 3.2 mm |
| Mincttw | 0.50 (Center Diamond) |
| Number Of Diamonds | 1 (Center Diamond) |
| Shape | Round (Center Diamond) |
| Average Color | I (Center Diamond) |
| Average Clarity | SI2 (Center Diamond) |
Be the first to review “14k White Gold Classic Wide Band Cathedral Solitaire Engagement Ring” Cancel reply
Related Products
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Classic Pave Diamond Band Engagement Ring
0 out of 5
$2,500.99
Dazzling pave diamonds enliven the band of this classic engagement ring. Set 3/4 of the...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Halo Diamond Engagement Ring With Double Row Band (1 3/8 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
A classic diamond engagement ring featuring a 1 carat round cut center with a halo...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Round Cathedral Diamond Engagement Ring (1 1/2 cttw)
0 out of 5
$5,380.99
Positively charming in fine 14k white gold, this round diamond ring features bead set band...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Seven Diamond Wedding Ring Band with Round and Baguette Diamonds
0 out of 5
$1,414.99
Round and baguette diamonds alternate across the front of this expertly crafted 14k white gold...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Vintage Style Engraved Diamond Channel Set Wedding Ring Band
0 out of 5
$1,070.99
Channel set diamonds gleam in this beautifully engraved 14k white gold ring. Elegant scrollwork bordered...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k White Gold Wedding Band with Pave Set Diamonds and Prong Set Diamonds
0 out of 5
$710.99
A combination of paving and prong settings enlivens this sparkling 14k white gold diamond wedding...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
14k Yellow Gold Comfort Fit Wedding Band(3.00 mm)
0 out of 5
$190.99
Traditional symbolism meets modern comfort and practicality in this elegant 14k yellow gold wedding band....
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gold, Rings, Rings
Emerald Cut Lab Grown Diamond Eternity Ring in 14k White Gold (6 cttw FG/VS2)
0 out of 5
$3,375.99
This dramatic eternity band features the traditional shine of 14k white gold, and the unparalleled...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.