14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings. Expertly crafted in 14k white gold, they feature prong settings and push back closures.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 8.00 mm |
| Setting Type : | Four Prong |
| Lab Created : | yes |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | round-shape |
| Stone Creation Method : | simulated |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
Additional information
| Metal | White Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Studs |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 0.31 in |
| Shape | Round (Cubic Zirconia) |
| Stone Creation Method | Simulated (Cubic Zirconia) |
| Stone Treatment Method | Not Treated (Cubic Zirconia) |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.31 in |
Be the first to review “14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (2x25 mm)
0 out of 5
$178.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 25 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...












Reviews
There are no reviews yet.