14k White Gold 3mm Faceted White Cubic Zirconia Stud Earrings
0 out of 5
$63.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These are exquisite stud style earrings designed for superb 14k white gold. Embellished with faceted white tone cubic zirconia measuring 3 millimeters.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Backing : | Push Back |
| Diameter : | 3.00 mm |
| Setting Type : | Four Prong |
| Lab Created : | yes |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | round-shape |
| Stone Creation Method : | simulated |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
Additional information
| Metal | White Gold |
|---|---|
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Studs |
| Setting Type | Four Prong |
| Width | 0.12 in |
| Shape | Round (Cubic Zirconia) |
| Stone Creation Method | Simulated (Cubic Zirconia) |
| Stone Treatment Method | Not Treated (Cubic Zirconia) |
| Backing | Push Back |
| Length | 0.12 in |
Be the first to review “14k White Gold 3mm Faceted White Cubic Zirconia Stud Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
14k Rose Gold Polished Hoop Earrings (3x25mm)
0 out of 5
$249.99
These timeless hoop earrings are crafted in 14k rose gold and measure 25 millimeters in...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
14k Yellow Gold Wide Medium Hoop Earrings with Snap Lock
0 out of 5
$556.99
The full silhouette and bright polish make these classic hoop earrings a jewelry wardrobe favorite....
Earrings
18k Yellow Gold and Sterling Silver Dragonfly Motif Drop Earrings
0 out of 5
$96.99
Fancy flourishes and 18k yellow gold elements highlight the ornate dragonfly design of these sterling...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...













Reviews
There are no reviews yet.