14k Two Tone Gold Textured Triple Oval Shape Drop Earrings
0 out of 5
$403.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A darling pair of earrings in a unique oval hoop style. These feature two slim oval shapes in textured 14k yellow gold and a third oval hoop crafted in lovely polished 14k white gold. This pair comes with french wire style backings.
Product Details:
| Approximate Weight : | 2 grams |
| Metal : | 14K Two-Tone Gold |
| Backing : | French Wire |
| Length : | 54.00 mm |
| Width : | 19.00 mm |
Additional information
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Metal | Two-Tone Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Drop&44;Hoops |
| Width | 0.75 in |
| Backing | French Wire |
| Length | 2.13 in |
| Approximate Weight | 2 gram(s) |
Be the first to review “14k Two Tone Gold Textured Triple Oval Shape Drop Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k Yellow Gold Fancy Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$86.99
Crafted in 10k yellow gold, these earrings featured intricate detailing on oval hoops and secured...
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14K Yellow Gold Hoop Mariner Chain Earrings
0 out of 5
$497.99
The timeless boldness of shiny mariner chain is reimagined in these exquisite and unique 14K...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Twisted Wire Round Hoop Earrings in 10k Yellow and White Gold(3x20mm)
0 out of 5
$368.99
These hoop earrings feature an elegant pairing of twisted yellow gold and white gold wires....










Reviews
There are no reviews yet.