14k Two Tone Gold Spiral WrapAround Bangle Bracelet with Diamonds (2.00 mm)
0 out of 5
$1,812.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This gorgeous 14k two tone gold wrap-around bangle bracelet features a modern design and the luminous sparkle of diamonds. Bangle is 2.0mm wide. Total weight of diamonds is 0.13ct.
Product Details:
| Approximate Weight : | 9.8 grams |
| Metal : | 14K Two-Tone Gold |
| Width : | 2.00 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.13 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Additional information
| Weight | 9.8 kg |
|---|---|
| Metal | Two-Tone Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Cuff |
| Setting Type | Prong |
| Mincttw | 0.13 (Diamond) |
| Shape | Round (Diamond) |
| Average Color | J (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Approximate Weight | 9.8 gram(s) |
Be the first to review “14k Two Tone Gold Spiral WrapAround Bangle Bracelet with Diamonds (2.00 mm)” Cancel reply
Related Products
Bangles
14k White Gold Diamond Carved Bangle (6.00 mm)
0 out of 5
$1,076.99
14k white gold, this bangle is accentuated with diamond carved accents and features a...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
14k Yellow Gold Diamond Cut Motif Dome Style Childrens Bangle (5.50 mm)
0 out of 5
$506.99
Stunning and cute, this 5 1/2 inches Childrens bangle showcases fancy diamond cuts and...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
14k Yellow Gold Dome Motif Childrens Bangle with Diamond Cuts (5.50 mm)
0 out of 5
$572.99
Fancy diamond cuts adorn this dome style Childrens bangle. Positively adorable, this beauty measures...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
14k Yellow Gold Dome Style Childrens Bangle with Diamond Cuts (5.50 mm)
0 out of 5
$493.99
Exquisite diamond cuts accent this dome shape Childrens bangle. A darling piece crafted in 14k...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
14k Yellow Gold Polished Cable Motif Bangle (5.00 mm)
0 out of 5
$1,454.99
Stunning and elegant, this bangle features a cable inspired textured detailing in high polish...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Classic Floral Carved Bangle in 14k White Gold (6.00 mm)
0 out of 5
$1,107.99
A classic floral carved high polish bangle crafted in 14k white gold with a hidden...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Classic Floral Carved Bangle in 14k White Gold (8.00 mm)
0 out of 5
$1,514.99 – $1,717.99Price range: $1,514.99 through $1,717.99
A classic floral carved high polish bangle crafted in 14k white gold with a hidden...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bangles
Fancy Weave Bangle in 14k Yellow Gold (3.00 mm)
0 out of 5
$1,056.99
14k yellow gold, this bangle features a weave design and measures 3.0 millimeters in...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













Reviews
There are no reviews yet.