14k Two Tone Gold High Polish Diamond Panther Bracelet (12.00 mm)
0 out of 5
$3,783.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
This Diamond Panther bracelet with pave set diamonds is a classy bold showstopper of a design. A unique addition to add to anyones collection. Crafted in 14k two-tone yellow & white gold with a high polish finish & a box clasp closure. Measuring 12 mm width & available in a 7 1/4 inches length.
Product Details:
| Metal : | 14K Two-Tone Gold |
| Chain Type : | Link |
| Clasp : | Box Clasp |
| Width : | 12.00 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.41 |
| Setting Type : | Prong |
Additional information
| Size | 7.25 |
|---|---|
| Metal | Two-Tone Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy |
| Setting Type | Prong |
| Width | 0.47 in |
| Mincttw | 0.41 (Diamond) |
| Average Color | I (Diamond) |
| Average Clarity | I2 (Diamond) |
| Chain Type | Link |
| Clasp | Box Clasp |
Be the first to review “14k Two Tone Gold High Polish Diamond Panther Bracelet (12.00 mm)” Cancel reply
Related Products
Bracelets
14k White Gold Diamante Paperclip Chain Bracelet (7.00 mm)
0 out of 5
$1,129.99
Elegant 14k white gold bracelet with a 7mm paperclip chain design and a lobster clasp...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Adjustable Bracelet with Textured Bar and Diamonds
0 out of 5
$1,449.99
A sparkling row of elegant diamonds is the highlight of this elegant friendship bracelet in...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Classic Miami Cuban Solid Bracelet (4.90 mm)
0 out of 5
$2,575.99
This Classic Miami Cuban solid bracelet comes in 14k yellow gold and has a width...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Mariner Link Bracelet (4.50 mm)
0 out of 5
$393.99 – $448.99Price range: $393.99 through $448.99
This mariner link bracelet comes in 14k yellow gold and has a width of 4.5...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
14k Yellow Gold Solid Double Link Charm Bracelet (5.00 mm)
0 out of 5
$629.99 – $676.99Price range: $629.99 through $676.99
This solid double link charm bracelet is crafted in glistening 14k yellow gold and has...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Lab Grown Round Diamond Tennis Bracelet in 14k Yellow Gold(10 cctw F/G VS2/SI1)
0 out of 5
$3,500.99
Classic four prong 10 carat total weight diamond tennis bracelet showcasing perfectly matched brilliant round...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Lite Rope Chain Bracelet in 10k Yellow Gold (2.50 mm)
0 out of 5
$192.99
Lite rope chain bracelet crafted in 10k yellow gold measuring 2.5 millimeters in width. Secured...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bracelets
Sterling Silver Bracelet with Anchor (1.80 mm)
0 out of 5
$29.99
The classic simplicity of nautical style is captured beautifully in this versatile textured sterling silver...
Select optionsThis product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page













Reviews
There are no reviews yet.