14k Rose Gold Hammered Oval Hoop Earrings
0 out of 5
$305.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
A hammered texture adds visual interest to these fine rose gold oval hoop earrings. Earrings close with a snap lock.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.8 grams |
| Metal : | 14K Rose Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Length : | 25.40 mm |
| Width : | 22.35 mm |
Additional information
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Metal | Rose Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Hoops |
| Width | 0.88 in |
| Backing | Snap Lock |
| Length | 1.00 in |
| Approximate Weight | 1.8 gram(s) |
Be the first to review “14k Rose Gold Hammered Oval Hoop Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k Rose Gold Puffed Heart Shape Shiny Earrings
0 out of 5
$222.99
Exuding simple elegance, these earrings feature a puffed heart design in gorgeous polished finish....
Earrings
14k Two-Tone Gold Interlaced Hoop Earrings with Hammered Texture
0 out of 5
$205.99
A two-tone trendy beauty is featuring hoop elements with hammered texture. Graceful in its twist...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Hoop Earrings (1.5x40mm)
0 out of 5
$268.99
These timeless hoop earrings crafted in 14k yellow gold and measure 40 millimeters in diameter,...
Earrings
14k Yellow Gold Post Earrings with Stars(6.5mm)
0 out of 5
$160.99
Show the world your star power with these playful 14k yellow gold post earrings. Earrings...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...












Reviews
There are no reviews yet.