14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings
0 out of 5
$245.99
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
These sweet and sophisticated 14K rose gold “huggie” hoop earrings feature a lovely diamond-shaped faceted geometric motif. Hinged earrings are 12.6mm in diameter.
Product Details:
Earring Information :
| Approximate Weight : | 1.6 grams |
| Metal : | 14K Rose Gold |
| Backing : | Hinged Snap Back |
| Length : | 12.70 mm |
| Width : | 12.70 mm |
Additional information
| Weight | 1.6 kg |
|---|---|
| Metal | Rose Gold |
| Metal Stamp | 14K |
| Style Name | Fancy&44;Hoops |
| Width | 0.49 in |
| Backing | Hinged Snap Back |
| Length | 0.49 in |
| Approximate Weight | 1.6 gram(s) |
Be the first to review “14K Rose Gold Diamond Motif Faceted Huggie Earrings” Cancel reply
Related Products
Earrings
10k White Gold Heart Hoop Earrings
0 out of 5
$82.99
Crafted in 10k white gold, these earrings featured hoops in a heart shape and...
Earrings
14k White Gold 8.0mm Round Black CZ Stud Earrings
0 out of 5
$136.99
These dramatic 8.0 millimeters round black CZ sparklers make for a beautiful pair of stud...
Earrings
14k White Gold Fancy Twist Hoop Earrings
0 out of 5
$448.99
These fancy twist hoop earrings are crafted in 14k white gold and measure 7/8 inch...
Earrings
14k Yellow Gold 8.0mm Round CZ Stud Earrings
0 out of 5
$114.99
These stunning 8.0 millimeters round CZ sparklers make for a beautiful pair of stud earrings....
Earrings
14k Yellow Gold Ball Earrings with Faceted Texture(7mm)
0 out of 5
$165.99
Classic, understated 14k yellow gold post ball earrings get an upgrade with the addition of...
Earrings
14k Yellow Gold Polished Long Marquise Motif Earrings
0 out of 5
$205.99
An elegant marquise shape combines with polished 14k yellow gold to create these bold, majestic...
Earrings
Sterling Silver Layered Textured Ball Dangling Earrings
0 out of 5
$43.99
Wave-like texture showcases the exquisitely stunning style of these graduated ball chain dangling earrings. Crafted...
Earrings
Two-Tone Wing Drop Earrings in 10K Gold
0 out of 5
$101.99
Two-tone drop earrings crafted in 10K gold featuring an intricate wing design and secured with...












Reviews
There are no reviews yet.